Skip to main content
You are the owner of this article.
You have permission to edit this article.
Edit
Kevin Kline nominations announced
Kevin Klines

Kevin Kline nominations announced

{{featured_button_text}}

Two versatile theater artists, Deanna Jent and Andrea Frye, received recognition for their achievements with multiple nominations in the 2011 Kevin Kline Awards.

The nominations were announced at a reception Monday night. The winners will be announced at a gala awards ceremony at the Loretto-Hilton Center on April 2.

Jent was nominated as outstanding director of a musical for "Godspell." Two plays that she wrote, a stage adaptation of the C. S. Lewis fantasy "Till We Have Faces" (which she also directed) and "Falling," a drama about a family dealing with autism, were nominated for outstanding new play or musical. All three were produced at Mustard Seed Theatre, where Jent is artistic director.

Frye also was nominated as outstanding director of a musical, for the folk-inflected "Black Pearl Sings!" at the Black Rep. Her other nomination, for outstanding lead actress in a play, recognizes her performance in "Ruined" as the canny owner of Congolese bar and brothel. "Ruined" was a Black Rep production, too.

Multiple nominations also went to actress Linda Kennedy, actor Gary Wayne Barker, choreographer Dana Lewis, costume designer Dorothy Marshall Englis, lighting designer Matthew McCarthy, set designer Scott C. Neale and sound designer Rusty Wandall.

The Repertory Theatre of St. Louis once again received the largest number of nominations, 28 — or 31, if you include the three nominations for its touring troupe, the Imaginary Theatre Company.

Other theaters also accrued double-digit nominations: 18 for the Muny, 17 for Stages St. Louis, 14 for the New Jewish Theatre, 12 for the Black Rep and 10 for Mustard Seed.

The awards are named for Kevin Kline, the Tony- and Oscar-winning actor who grew up in Clayton. Honoring excellence in St. Louis professional theater, they are presented by the Professional Theatre Council of St. Louis.

The seventh annual nominations are for work performed in 2011. The nominees are:

Outstanding Production for Young Audiences

"The Giver," Metro Theater Company and Edison Theatre

"Chanticleer!," Repertory Theatre of St. Louis/Imaginary Theatre Company

"Trail of Tears," Repertory Theatre of St. Louis/Imaginary Theatre Company

"Cruel To Be Kind?," Shakespeare Festival Education Tour

"The Elves and the Shoemaker," Repertory Theatre of St. Louis/Imaginary Theatre Company

 Outstanding New Play or Musical

"Till We Have Faces" by Deanna Jent, based on the novel by C.S. Lewis, Mustard Seed Theatre

"The Montford Point Marine" by Samm-Art Williams, the Black Rep

"Falling" by Deanna Jent, Mustard Seed Theatre

"The Winners" by David L. Williams, HotCity Theatre

"Hit-Story" by Carter W. Lewis, OnSite Theatre

Outstanding Costume Design

Dorothy Marshall Englis, "In the Next Room, or The Vibrator Play," Repertory Theatre of St. Louis

Garth Dunbar, "Awake and Sing!," New Jewish Theatre

Michele Siler, "The Death of Atahualpa," Upstream Theatre

Brad Musgrove, Disney's "101 Dalmatians," Stages St. Louis

Teresa Doggett, "The Royal Family," Act Inc.

Dorothy Marshall Englis, "The Secret Garden," Stages St. Louis

Lou Bird, "Victor/Victoria," Stages St. Louis

JC Krajicek, "Palmer Park," St. Louis Actors' Studio

Outstanding Lighting Design

Josh Smith, "The Immigrant," New Jewish Theatre

Matthew McCarthy, "The Secret Garden," Stages St. Louis

Phil Monat, "Red," Repertory Theatre of St. Louis

Matthew McCarthy, "Victor/Victoria," Stages St. Louis

Kirk Bookman and Steve O'Shea, "God of Carnage," Repertory Theatre of St. Louis"

Robert M. Wierzel, "The Adventures of Tom Sawyer," Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Set Design

Scott C. Neale, "Cooking with Elisa," Upstream Theater

Regina Garcia, "Ruined," the Black Rep

Gianni Downs, "In the Next Room, or The Vibrator Play," Repertory Theatre of St. Louis

Scott C. Neale, "Awake and Sing!," New Jewish Theatre

Scott C. Neale, "The Taming of the Shrew," Shakespeare Festival St. Louis

Michael Ganio, "Red," Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Sound Design

Rusty Wandall, "Macbeth," Repertory Theatre of St. Louis

Josh Limpert, "The Immigrant," New Jewish Theatre

Rusty Wandall, "Red," Repertory Theatre of St. Louis

Rusty Wandall, "Circle Mirror Transformation," Repertory Theatre of St. Louis

Daniel Baker and Aaron Meicht, "The Adventures of Tom Sawyer," Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Ensemble in a Play

"In the Next Room, or the Vibrator Play," Repertory Theatre of St. Louis

"The Real McCoy," the Black Rep

"The Immigrant," New Jewish Theatre

"Circle Mirror Transformation," Repertory Theatre of St. Louis

"The Adventures of Tom Sawyer," Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Supporting Actress in a Play

Linda Kennedy, "Pericles," the Black Rep

Peggy Billo, "The Immigrant," New Jewish Theatre

Emily Baker, "Just Desserts," St. Louis Actors' Studio

Julie Venegoni, "Savage in Limbo," OnSite Theatre

Linda Kennedy, "Blood Wedding," Upstream Theater

Hayley Treider, "The Adventures of Tom Sawyer," Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Supporting Actor in a Play

Bob Harvey, "The Price," Avalon Theatre Company

Chauncy Thomas, "The Real McCoy," the Black Rep

Jason Cannon, "Awake and Sing!," New Jewish Theatre

Gary Wayne Barker, "The Immigrant," New Jewish Theatre

Jonathan Foster, "Falling," Mustard Seed Theatre

Outstanding Lead Actress in a Play

Andrea Frye, "Ruined," the Black Rep

Kari Ely, "Sirens," New Jewish Theatre

Brooke Edwards, "Danny and the Deep Blue Sea," Non-Prophet Theatre Company

Michelle Hand, "Falling," Mustard Seed Theatre

Susan Louise O'Connor, "God of Carnage," Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Lead Actor in a Play

Gary Wayne Barker, "Shadowlands," Mustard Seed Theatre

J. Samuel Davis, "Ruined," the Black Rep

John Pierson, "Closer," St. Louis Actors' Studio

Bobby Miller, "Awake and Sing!," New Jewish Theatre

Bob Thibaut, "The Immigrant," New Jewish Theatre

Brian Dykstra, "Red," Repertory Theatre of St. Louis

Danny McCarthy, "Circle Mirror Transformation," Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Director of a Play

Andrew Moodie, "The Real McCoy," the Black Rep

Edward Coffield, "The Immigrant," New Jewish Theatre

Steven Woolf, "Red," Repertory Theatre of St. Louis

Stuart Carden, "Circle Mirror Transformation," Repertory Theatre of St. Louis

Jeremy B. Cohen, "The Adventures of Tom Sawyer," Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Production of a Play

"In the Next Room, or the vibrator play," Repertory Theatre of St. Louis

"Awake and Sing!," New Jewish Theatre

"The Immigrant," New Jewish Theatre

"Red," Repertory Theatre of St. Louis

"God of Carnage," Repertory Theatre of St. Louis

"Circle Mirror Transformation," Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Musical Direction

Michael Sebastian, "Beehive," Repertory Theatre of St. Louis

Charles Creath, "Black Pearl Sings!," the Black Rep

Lisa Campbell-Albert, "The Secret Garden," Stages St. Louis

Michael Horsley, "Seven Brides for Seven Brothers," the Muny

Joe Schoen, "Godspell," Mustard Seed Theatre

Outstanding Choreography

Kelli Barclay, "Singin' in the Rain," the Muny

Dana Lewis, "The Secret Garden," Stages St. Louis

Pepper Clyde, "Seven Brides for Seven Brothers," the Muny

Dana Lewis, "Victor/Victoria," Stages St. Louis

Alicia Gbaho, "Black Nativity," the Black Rep

Outstanding Ensemble in a Musical

"Beehive," Repertory Theatre of St. Louis

"Legally Blonde," the Muny

"Singin' in the Rain," the Muny

"Seven Brides for Seven Brothers," the Muny

"Godspell," Mustard Seed Theatre

Outstanding Supporting Actress in a Musical

Jessica Vaccaro, "A Chorus Line," Stages St. Louis

Michele Ragusa, "Singin' in the Rain," the Muny

Julia Cardia, "The Secret Garden," Stages St. Louis

Melinda Cowan, "Victor/Victoria," Stages St. Louis

Amy Loui, "Godspell," Mustard Seed Theatre

Outstanding Supporting Actor in a Musical

Curtis Holbrook, "Singin' in the Rain," the Muny

Ken Page, "Little Shop of Horrors," the Muny

Lewis J. Stadlen, "Bye Bye Birdie," the Muny

Steve Judkins, "Victor/Victoria," Stages St. Louis

Outstanding Lead Actress in a Musical

Lisa Estridge, "Beehive," Repertory Theatre of St. Louis

Debra Walton, "Beehive," Repertory Theatre of St. Louis

Denise Thimes, "Black Pearl Sings!," the Black Rep

Alexis Kinney, "The Secret Garden," Stages St. Louis

Alli Mauzey, "Little Shop of Horrors," the Muny

Jenny Powers, "Seven Brides for Seven Brothers," the Muny

Outstanding Lead Actor in a Musical

Leigh Wakeford, Disney's "101 Dalmatians," Stages St. Louis

Tony Yazbeck, "Singin' in the Rain," The Muny

James Bleecker, "Thrill Me," Max & Louie Productions

David Schmittou, "Victor/Victoria," Stages St. Louis

Outstanding Director of a Musical

Andrea Frye, "Black Pearl Sings!," the Black Rep

Rick Conant, "Singin' in the Rain," the Muny

John Miller-Stephany, "Little Shop of Horrors," the Muny

Mark Schneider, "Seven Brides for Seven Brothers," the Muny

Deanna Jent, "Godspell," Mustard Seed Theatre

Outstanding Production of a Musical

"Singin' in the Rain," the Muny

"The Secret Garden," Stages St. Louis

"Seven Brides for Seven Brothers," the Muny

"Victor/Victoria," Stages St. Louis

"Godspell," Mustard Seed Theatre

Stay up-to-date on what's happening

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Judith Newmark is the theater critic for the St. Louis Post-Dispatch.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Trending

Blues News

Breaking News

Cardinals News

Daily 6

National Breaking News

Sports