You are the owner of this article.
St. Louis Theater Circle names 2018 nominees

St. Louis Theater Circle names 2018 nominees

Subscribe today: $3/3 months

Six theater artists have received two nominations each in the 2018 St. Louis Theater Circle Awards.

The double nominees are actor Kari Ely, actor Gary Glasgow, actor and director Ron Himes, director and choreographer Denis Jones, lighting designer Sean M. Savoie and actor and director Rachel Tibbetts.

They and the other nominees are up for this year’s Circle Awards, which honor excellence in St. Louis professional theater during the previous year. The awards are presented by the Theater Circle, an organization of critics here. (I am one of the founders.)

The Repertory Theatre of St. Louis received the most nominations of any company, 23. It was followed by Stray Dog Theatre with 17 nominations, the Muny with 16 and New Line Theatre with 11. Stages St. Louis and the Black Rep tied at 10 each.

Stray Dog Theatre’s production of “Ragtime” received nine nominations, the most of any single show, followed by “Intimate Apparel” at the New Jewish Theatre with eight. “First Impressions” at the Slightly Askew Theatre Ensemble (SATE), “Lizzie” at New Line, “Souvenir” at Max & Louie Productions and “The Curious Incident of the Dog in the Night-Time” at the Rep tied at seven nominations each.

The Circle Awards will be presented on March 26, at the Loretto-Hilton Center for the Arts, 130 Edgar Road. Tickets, $15, are available through brownpapertickets.com.; tickets for refreshments will be available separately.

The 2018 nominees are:

COMEDY

Outstanding Ensemble in a Comedy

“The AFI’s Top 100 Greatest American Films of All Time: A Parody,” Magic Smoking Monkey Theatre

“First Impressions,” SATE

“Is He Dead?,” St. Louis Shakespeare

“Sweet Revenge,” Upstream Theater

“The Winter’s Tale,” Shakespeare Festival St. Louis

Outstanding Supporting Actress in a Comedy

Heather Beal, “Dot,” the Black Rep

Rachel Christopher, “The Winter’s Tale,” Shakespeare Festival

Andra Harkins, “Steel Magnolias,” Stray Dog

Larissa White, “The Lieutenant of Inishmore,” Theatre Macabre

Gwen Wotawa, “Baskerville: A Sherlock Holmes Mystery,” Insight Theatre Company

Outstanding Supporting Actor in a Comedy

John Bratkowski, “Sweet Revenge,” Upstream

Gary Glasgow, “The Winter’s Tale,” Shakespeare Festival

Andrew Kuhlman, “First Impressions,” SATE

Ben Ritchie, “Is He Dead?,” St. Louis Shakespeare

William Roth, ”A Behanding in Spokane,” St. Louis Actors’ Studio

Outstanding Actress in a Comedy

Sophia Brown, “The Way We Get By,” St. Louis Actors’ Studio

Thomasina Clarke, “Dot,” the Black Rep

Debby Lennon, “Souvenir,” Max & Louie

Justine Salata, “Miss Bennet: Christmas at Pemberley,” the Rep

Rachel Tibbetts, “Little Thing, Big Thing,” the Midnight Company

Outstanding Actor in a Comedy

Paul Cereghino, “Souvenir,” Max & Louie

Miles G. Jackson, “Miss Bennet: Christmas at Pemberley,” the Rep

Jason Meyers, “Stones in His Pockets,” West End Players Guild

Jared Sanz-Agero, “Stones in His Pockets,” West End

John Wolbers, “First Impressions,” SATE

Outstanding Director of a Comedy

Edward Coffield, “Is He Dead?,” St. Louis Shakespeare

Bruce Longworth, “The Winter’s Tale,” Shakespeare Festival

Sydnie Grosberg Ronga, “Souvenir,” Max & Louie

Rachel Tibbetts, “First Impressions,” SATE

Jenn Thompson, “Miss Bennet: Christmas at Pemberley,” the Rep

Outstanding Production of a Comedy

“First Impressions,” SATE

“Is He Dead?,” St. Louis Shakespeare

“Miss Bennet: Christmas at Pemberley,” the Rep

“Souvenir,” Max & Louie

“The Winter’s Tale,” Shakespeare Festival

DRAMA

Outstanding Ensemble in a Drama

“August: Osage County,” St. Louis Actors’ Studio

“The Curious Incident of the Dog in the Night-Time,” the Rep

“Dancing at Lughnasa,” Mustard Seed Theatre

“Intimate Apparel,” New Jewish

“twelfth period, or not another twelfth night,” Equally Represented Arts

Outstanding Supporting Actress in a Drama

Kim Furlow, “August: Osage County,” St. Louis Actors’ Studio

Rachel Hanks, “A Doll’s House,” Stray Dog

Linda Kennedy, “Intimate Apparel,” New Jewish

Andrea Purnell, “Intimate Apparel,” New Jewish

Kathleen Wise, “The Curious Incident of the Dog in the Night-Time,” the Rep

Outstanding Supporting Actor in a Drama

Jim Butz, “Uncle Vanya,” Rebels and Misfits Productions

Gary Glasgow, “Dancing at Lughnasa,” Mustard Seed

Ron Himes, “Seven Guitars,” the Black Rep

Stephen Peirick, “A Doll’s House,” Stray Dog

Chauncy Thomas, “Intimate Apparel,” New Jewish

Outstanding Actress in a Drama

Nicole Angeli, “A Doll’s House,” Stray Dog

Kari Ely, “August: Osage County,” St. Louis Actors’ Studio

Alexis J. Roston, “Lady Day at Emerson’s Bar and Grill,” Max & Louie

Jacqueline Thompson, “Intimate Apparel,” New Jewish

Donna Weinsting, “Unsuspecting Susan,” Inevitable Theatre Company

Outstanding Actor in a Drama

Christopher Harris, “A Human Being Died That Night,” Upstream

Nick LaMedica, “The Curious Incident of the Dog in the Night-Time,” the Rep

Andrew Michael Neiman, “Uncle Vanya,” Rebels and Misfits

Carl Overly Jr., “Of Mice and Men,” SATE

Jim Poulos, “Hamlet,” the Rep

Outstanding Director of a Drama

Paul Mason Barnes, “Hamlet,” the Rep

Gary F. Bell, “A Doll’s House,” Stray Dog

Stuart Carden, “The Royale,” the Rep

Marcia Milgrom Dodge, “The Curious Incident of the Dog in the Night-Time,” the Rep

Wayne Salomon, ”August: Osage County,” St. Louis Actors’ Studio

Outstanding Production of a Drama

“August: Osage County,” St. Louis Actors’ Studio

“The Curious Incident of the Dog in the Night-Time,” the Rep

“Hamlet,” the Rep

“Intimate Apparel,” New Jewish

“The Royale,” the Rep

NEW PLAY

Outstanding New Play

“First Impressions,” SATE

“Honor Student,” Michael Erickson, Tesseract Theatre

“Oedipus Apparatus,” Lucy Cashion, West End

“Percentage America,” Carter Lewis, St. Louis Actors’ Studio

“twelfth period, or not another twelfth night,” Equally Represented Arts

MUSICALS

Outstanding Musical Director

Jennifer Buchheit, “Ragtime,” Stray Dog

Jeffrey Richard Carter, “The Sweet Smell of Success,” New Line

Charles Creath, “Crossin’ Over,” the Black Rep

Sarah Nelson, “Lizzie,” New Line

Ben Whiteley, “A Chorus Line,” the Muny

Outstanding Choreographer

Chris Bailey, “Newsies,” the Muny

Sam Gaitsch, “Spring Awakening,” Stray Dog

Denis Jones, “A Chorus Line,” the Muny

Stephanie Paul, “The Royale,” the Rep

Taylor Pietz, “The Sweet Smell of Success,” New Line

Outstanding Ensemble in a Musical

“A Chorus Line,” the Muny

“Crossin’ Over,” the Black Rep

“A Funny Thing Happened on the Way to the Forum,” the Muny

“Lizzie,” New Line

“Ragtime,” Stray Dog

Outstanding Supporting Actress in a Musical

Evan Addams, “Ragtime,” Stray Dog

Kari Ely, “9 to 5 the Musical,” Stages

Carmen Garcia, “In the Heights,” R-S Theatrics

Emily Skinner, “The Little Mermaid,” the Muny

Marcy Wiegert, “Lizzie,” New Line

Outstanding Supporting Actor in a Musical

Ben Davis, “Jesus Christ Superstar,” the Muny

John Flack, “Next to Normal,” Insight Theatre Company

Matthew Hydzik, “South Pacific,” Stages

Dominique Scott, “Million Dollar Quartet,” the Rep

John Tartaglia, “A Funny Thing Happened on the Way to the Forum,” the Muny

Outstanding Actress in a Musical

Leah Berry, “South Pacific,” Stages

Kay Love, “Ragtime,” Stray Dog

Beth Malone, “The Unsinkable Molly Brown,” the Muny

Kirsten Scott, “Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat,” Stages

Anna Skidis Vargas, “Lizzie,” New Line

Outstanding Actor in a Musical

Jay Armstrong Johnson, “Newsies,” the Muny

Jon Hey, “Sweeney Todd,” Stray Dog

Omega Jones, “Ragtime,” Stray Dog

Matt Pentecost, “The Sweet Smell of Success,” New Line

Jeffrey Schecter, “A Funny Thing Happened on the Way to the Forum,” the Muny

Outstanding Director of a Musical

Justin Been, “Ragtime,” Stray Dog

Stephen Bourneuf, “Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat,” Stages

Mike Dowdy-Windsor, “Lizzie,” New Line

Ron Himes, “Crossin’ Over,” the Black Rep

Denis Jones, “A Chorus Line,” the Muny

Outstanding Production of a Musical

“Crossin’ Over,” the Black Rep

“Lizzie,” New Line Theatre

“Ragtime,” Stray Dog Theatre

“South Pacific,” Stages St. Louis

“Spring Awakening,” Stray Dog

OPERA

Outstanding Achievement in Opera

Katharine Goeldner, “The Grapes of Wrath,” Opera Theatre of St. Louis (OTSL)

Ricky Ian Gordon & Michael Korie, “The Grapes of Wrath,” OTSL

Stephen Lord, “Titus,” OTSL

Benedetta Orsi, “Carmen,” Winter Opera Saint Louis

James Robinson, “The Grapes of Wrath,” OTSL

Outstanding Production of an Opera

“Carousel,” Union Avenue Opera

“The Grapes of Wrath,” OTSL

“Albert Herring,” Union Avenue Opera

“The Student Prince,” Winter Opera Saint Louis

“The Trial,” OTSL

DESIGN — PLAYS

Outstanding Lighting Design in a Play

Brian Sidney Bembridge, “The Royale,” the Rep

Patrick Huber and Tony Anselmo, “Souvenir,” Max & Louie

Bess Moynihan, “Title and Deed,” the Midnight Company

Peter Sargent, “All My Sons,” the Rep

Sean M. Savoie, “Intimate Apparel,” the New Jewish Theatre

Outstanding Sound Design in a Play

David Bullard, “The Curious Incident of the Dog in the Night-Time,” the Rep

Mikhail Fiksel, “The Royale,” the Rep

Mark Kelley, “The Flick,” R-S

Ellie Schwetye, “First Impressions,” SATE

Rusty Wandall, “The Winter’s Tale,” Shakespeare Festival

Outstanding Costume Design in a Play

Teresa Doggett, “Souvenir,” Max & Louie

JC Krajicek, “Is He Dead?,” St. Louis Shakespeare

Michael Alan Stein, “Seven Guitars,” the Black Rep

Jane Sullivan, “Remnant,” Mustard Seed

David Toser, “Miss Bennet: Christmas at Pemberley,” the Rep

Outstanding Set Design in a Play

Kyra Bishop, “Dancing at Lughnasa,” Mustard Seed

Kristin Cassidy, “Oedipus Apparatus,” West End

Dunsi Dai, “Souvenir,” Max & Louie

Narelle Sissons, “The Curious Incident of the Dog in the Night-Time,” the Rep

Peter and Margery Spack, “Intimate Apparel,” New Jewish

DESIGN — MUSICALS

Outstanding Lighting Design in a Musical

Rob Denton, “A Chorus Line,” the Muny

Rob Lippert, “The Sweet Smell of Success,” New Line

Sean M. Savoie, “South Pacific,” Stages

Nathan W. Scheuer, “The Little Mermaid,” the Muny

Mark Wilson, “Crossin’ Over,” the Black Rep

Outstanding Set Design in a Musical

David Blake, “Ragtime,” Stray Dog

Jim Burwinkel, “Crossin’ Over,” the Black Rep

Adam Koch, “Million Dollar Quartet,” the Rep

Michael Schweikardt, “The Little Mermaid,” the Muny

James Wolk, “South Pacific,” Stages

Outstanding Costume Design in a Musical

Garth Dunbar, “Seussical,” Stages

Eileen Engel, “Ragtime,” Stray Dog

Robin L. McGee, “The Little Mermaid,” the Muny

Brad Musgrove, “Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat,” Stages

Sarah Porter, “Lizzie,” New Line

SPECIAL AWARD for a BODY OF WORK

Jan Albus and Lara Teeter, Variety Theatre

Next Sunday • We introduce new honors for St. Louis theater, the JJ Awards. Think of them as a mini-version of the annual Judy Awards. Look for them at the start of each month in the Post-Dispatch A&E section.

Stay up-to-date on what's happening

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Judith Newmark is the theater critic for the St. Louis Post-Dispatch.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Blues News

Breaking News

Cardinals News

Daily 6

National Breaking News

Sports